A m trtnete
Elkszletek
Tolkien eredetileg nem szndkozott folytatst rni A hobbithoz, s e helyett ms mveket publiklt, mint pl. A sonkdi Egyed gazda. Legjobban a fmvnek tekintett Szilmarilokat szerette volna kiadni, de erre egyetlen kiad sem mutatott hajlandsgot.
Az volt a vgya, hogy megrja Anglia mitolgijt, klnsen az I. vilghbor sorn szerzett szrny tapasztalatai utn, amikor ltta, hogy mennyi minden eltnt az ltala szeretett rtkekbl s felfigyelt a vilgban tallhat mrhetetlen gonoszsgra. Ahhoz, hogy megrtsk rsait, tisztban kell lennnk azzal, hogy Tolkien tuds volta hogyan befolysolt ri munkssgt.
Oxfordi nyelvszprofesszorknt jl ismerte az szak-eurpai kzpkori irodalmat, tbbek kztt a finn Kalevalt, a nagy hats Beowulfot s egyb - s kzpangol szvegeket. Mitolgijt mindezek komolyan befolysoltk. Ezrt, s olyan emberknt, aki htvesen megalkotta az els mestersges nyelvt, nem elgedhetett meg egy mvel, ami nem gykerezett mlyen az si hagyomnyokban. Ennek szksgessge gyakran volt tma az Inklings gylsein (ez a barti trsasg oxfordi professzorokbl llt, akik hetente tallkoztak, hogy izlandi mtoszokat, vagy sajt, kiadatlan mveiket vitassk meg egymssal). Tolkien s a csoport egyik tagja, C.S.Lewis egyetrtettek abban, hogy ha ezek az angol regk nem lteznek, akkor meg kell ket rni. Tolkien munkjt legtbben ennek fnyben vizsgljk.
Kiadja nyomsra 1937 decemberben hozzkezdett az “j hobbithoz”. Nhny elvetett indts utn az Egy Gyr trtnete kerlt eltrbe s a knyv A hobbit folytatsa helyett tematikjban egyre inkbb a kiadatlan Szilmarilok folytatsa lett. Az els fejezet, (Egy rg vrt nneply) csaknem vgleges formban jelent meg kezdettl fogva, holott Bilb eltnsnek oka s a gyr fontossga csak 1938 tavaszn jelent meg, A Gyrk Ura cmmel egyetemben.
Az rs lassan kslt Tolkien perfekcionizmusa s oktati ktelezettsgei miatt. (A hobbit els, hres sora is egy vizsgadolgozatnak a dik ltal resen hagyott oldaln jelent meg elszr: “Volt egyszer egy fldbe vjt lyuk s abban lt egy hobbit”)
1943 sorn gy tnt, hogy elvetette a mvet, csak 1944 prilisban folytatta. Fradozsairl rt finak, Christopher Tolkiennek s C.S.Lewisnak is – az elbbi a fejezetek msolatt is megkapta, mg a Brit Lgier piltjaknt szolglt Afrikban. 1946-ban sokat haladt elre s 1947-ben megmutatta a kziratot a kiadnak. grete szerint a kvetkez vben kszlt befejezni, de 1949-ig csak a mr elkszlt fejezetek javtsval foglalkozott.
Mivel vitba bonyoldott az Allen & Unwinnal, 1950-ben felknlta a mvet a Collins kiadnak. Kvnsga az volt, hogy A szilmarilok (mely ekkoriban mg sok javtsra szorult) A Gyrk Urval egytt jelenjen meg, de az A&U vonakodott ezt teljesteni. A Collinsnl Milton Waldman kijelentette, hogy a regnyt srgsen le kell rvidteni s 1952-ben hatrozta meg a kiads hatridejt. Mindezek hatsra Tolkien megalzottan ment vissza az Allen & Unwinhoz, azzal, hogy boldogan megbeszln velk az anyag brmely rsznek kiadatst.
Megjelens
A mvet, rszben a hbor utni paprhiny, rszben rnak viszonylag alacsonyan tartsa miatt, hrom ktetre szedtk (A Gyr szvetsge: I. s II. knyv; A kt torony: III. s IV. knyv; A kirly visszatr: V. s VI. knyv + fggelkek). A fggelkek s a trkpek lass kszlte miatt a megjelens elhzdott: a ktetek sorrendben 1954. jlius 29-n, november 11.-n s 1955. oktber 20-n kerltek az Egyeslt Kirlysg knyvesboltjainak polcaira; valamivel ksbb az Egyeslt llamokban is kiadtk. Klnsen A kirly visszatr kiadsa ksett. Tolkien maga nem szerette a knyv cmt, mert szerinte tl sokat elrul a trtnetbl. Maga rszrl A Gyrhbor elnevezst javasolta, de ebbe a kiadnl nem egyeztek bele.
A magas kockzat miatt a knyv olyan megllapodssal jelentek meg, hogy az r mindaddig nem kapott sem elleget, sem szerzi jogdjat, amg a kiads el nem rte a nullszaldt, viszont ez utn a nyeresgbl jelents rszesedse volt.
Az els ktetben a teljes m nvmutatjt a harmadik ktet vgre grtk. Ezt sajnos idhiny miatt kptelenek voltak bevltani, s csak az 1966-os kiadsban sikerlt ptolniuk.
A hrom ktetben val megjelens miatt a mre, rendszerint, mint trilgira utalnak. Azt idnknt maga Tolkien is hasznlta, ennek ellenre tbbszr utalt r, hogy ez a kifejezs helytelen, mert rsa egy regnynek minsl. A ktetek cmnek rvidtsl ltalban az angol vltozatot hasznljk. A Gyrk Urra mint ‘LotR’ vagy ‘LOTR’ utalnak (Lord of The Rings), A Gyr szvetsgre mint FR, FotR vagy FOTR (The Fellowship of the Ring), A kt toronyra mint TT vagy TTT (The Two Towers), A kirly visszatrre pedig mint RK, ROTK, vagy RotK (The Return of the King).
A kiadsok trtnete
A knyv eredeti, hromktetes kiadsa az Allen & Unwin gondozsban 1954-1955 sorn jelent meg, a ktetek kztt tbb hnap klnbsggel. A ksbbiek sorn tbb kiad tbbfle kiadsban megjelentette a mvet, egy-, hrom-, hat- s htktetes (fggelkek kln ktetben) kiadsok is elfordultak. Az angol kiadsoknl jelenleg hasznlt ISBN szmok az ISBN 0-618-34399-7 (egyktetes) s ISBN 0-618-34624-4 (hromktetes esetn).
A regny eleinte csak kemnyktsben jelent meg. Az 1960-as vek elejn Donald A. Wollheim, az Ace Books kiad sci-fi mveinek szerkesztje rjtt, hogy A Gyrk Ura nem szmt jogvdettnek az Egyeslt llamokban, mert az amerikai kemnyborts kiadst az Egyeslt Kirlysgban, a brit kiadshoz nyomtatott lapokbl fzik ssze. Ezrt az Ace elhatrozta, hogy kiadja a knyvet, a szerz engedlye s a neki jr jogdjak kifizetse nlkl. Ezt a tnyt Tolkien vilgoss is tette a hozz levlben fordul amerikai olvask szmra. Mivel az r minden levlre s krdsre szvesen vlaszolt, a helyzetrl nagyon sokan tle szereztek tudomst s gy lelkesedsknl s hljuknl csak felhborodsuk volt nagyobb. Mind nagyobb tmegek bojkottltk az Ace Books kiadvnyait s a kiadra nehezed nyoms akkora lett, hogy az visszavonta kiadst s jogdjat fizetett a szerznek, br az sszeg sokkal kevesebb volt, mint amennyi a jogszer rtkests utn jrt volna.
Viszont az esemnyek hatsra a Ballantine Books hivatalos puhaktsben megjelen kiadvnya hatalmas anyagi sikert hozott. Az 1960-as vek kzepre igazi kultuszknyvv vlt. Ekkoriban jelent meg a msodik, javtott kiads, mr az amerikai szerzi jogi trvnyek elrsainak figyelembe vtelvel. Tbb tucat nyelvre lefordtottk, tbb-kevesebb sikerrel. Tolkien, nyelvszknt tbb idegennyelv kiadst megvizsglt s megjegyzseket tett a fordtsok minsgre.
Tolkien eposznak nagy sikere megnvelte az ignyt a fantasy irodalom irnt. Nagyrszt neki ksznhet a mfaj 1960-as vek sorn trtn kivirgzsa. Sok jl megrt knyvet adtak ki ekkoriban (pl. Ursula K. Le Guin, Stephen R. Donaldson regnyfolyamai ill. Mervyn Peake jrafelfedezse) s nagyban befolysolta a szerepjtkok fejldst. Ezek az 1970-es vekben rtek npszersgk cscsra a Dungeons & Dragonsal, amelyben sok, Tolkien vilgban megtallhat lnyt felfedezhetnk. |